Každá záhrada z našej dielne je jedinečný projekt snúbiaci funkčnosť a estetiku živej i neživej hmoty. Obraz budúcej záhrady vzniká súhrou možností a obmedzení v danom priestore, no jednou z najhlavnejších podmienok je požiadavka majiteľa. Všetky konkrétne predstavy, či letmé návrhy nadobudnú realistickejší obraz po dôkladnej konzultácii s architektom, ktorý svojimi skúsenosťami a citeľným zmyslom pre dizajn premení každý pozemok v jedinečný kus záhradnej oázy.
Azda najčastejšou požiadavkou tejto uponáhľanej doby je znížiť údržbu na minimum. Projekt záhrady, ktorú Vám teraz predstavíme posunul tieto limity ešte o čosi vyššie, a to využitím prvkov automatizácie, ktorej, do istej miery, podľahol aj samotný pôdorys. Tvary jednotlivých plôch sú totižto navrhované v kompatibilite s automatickou kosačkou trávnika, ktorého údržbu dopĺňa závlahový systém napojený na WIFI modul, získavajúci presné informácie o zmenách počasia, na základe ktorých vyhodnocuje nutnosť a výdatnosť závlahy.
Vzhľadom na širokú škálu možností, obsahuje tento projekt viaceré výnimočné prvky. Z pohľadu realizácie a nakoniec aj samotného finálneho vizuálu, je jedným z najzložitejších, no zároveň aj najefektnejších diel detailný systém šľapákov zložený z bridlicových platní rôznych veľkostí, doplnený čadičovými kockami pre zjemnenie okrajov. Zhmotnenie návrhu vyžadovalo presné vymeranie, vyrezanie a následné kladenie kusov bridlice konkrétnych rozmerov. Schému platní, kociek a štrku pôsobivo dopĺňa výsadba stálozelených tráv, trpasličích borovíc a kvitnúcich trvaliek.
Rôznorodosť je korenie pre záhradu, no je vhodné ak sa do nej vnesie aj duch celistvosti a to opakovaním jednotlivých prvkov. V tejto záhrade ide o materiál zvaný corten, ktorý dal podobu vyvýšeným záhonom s úžitkovým charakterom, či v kombinácii s drevom sedeniu v oddychovej časti pod horizontálnym strechami platanu. Corten bol taktiež použitý v okolí jednotlivých stromov, ako ochrana pri automatickom kosení. Dokonca aj tichá fontána poskytujúca pocit upokojenia pri výhľade spoza presklenenej steny interiéru. V jej blízkosti možno započuť jemný žblnkot vody pretekajúcej cez okraj do zberných nádob, takticky skrytých pod vrstvami štrku. Túto štrkovú plochu v okolí fontány zjemňuje výsadba rôznych trvácich rastlín, no jej najvýraznejším spoločníkom sa stal nízky červenolistý javor.
Javor, no v inom veľkostnom a farebnom merítku dominuje úprave záhrady pred domom spolu s vysokou bonsajovou borovicou, kde poskytujú optické vyváženie zelenej hmoty pred vstupom. Obe dreviny disponujú rozložitým habitusom, pričom kontrast tvaru a farby listu vytvárajú oku lahodiacu harmóniu s príjemným estetickým rozdielom. Tieto dva dendrologické skvosty nie sú jediným objektom záujmu pri vstupe do budovy. Ten sa dôkladne skrýva za prúdmi stálozelenej popínavej lonicery.
A kde sa skrýva celá táto nádhera? Ťažko povedať.. z pohľadu návštevníka je celkom ukrytá. Striedavá výsadba stálozelených a opadavých drevín vytvárajúca živý plot dokonale skrýva betónové oplotenie, čo ponúka príjemný dojem izolácie od okolia. Záhrada šitá na mieru, zodpovedajúca predstavám.